"Ciało jest jak piasek, umysł jak wiatr. Jeśli chcesz zobaczyć jak wieje wiatr, popatrz na piasek"    B.B Cohen

Psychoterapia tańcem jest techniką należącą do szerokiego nurtu arteterapii (terapii poprzez sztukę). Opiera się na wykorzystaniu ruchu jako procesu, który zwiększa fizyczną i psychiczną integrację jednostki. Podstawowe elementy tańca - ruch i rytm stają się drogą do uzyskania harmonii ciała i umysłu, ułatwiają poznanie siebie i swoich emocji, a także porozumienie z innymi ludźmi. Terapia tańcem obejmuje wzory napinania i odprężania mięśni, wzory strukturalne ciała i jego gesty, jakość ruchu, wzorce ruchowe uwarunkowane rozwojowo, rytmikę i dynamikę ciała, improwizację tematyczną oraz nieświadomy ruch symboliczny ciała. (D. Koziełło, Psychoterapia tańcem, Poznań 2002)

Terapia tańcem bazuje głównie na tańcu naturalnym, dzięki któremu można odnaleźć własny rytm, wywodzi się z tańca współczesnego, nawiązuje także do starych tańców szamańskich i plemiennych, do czasów kiedy taniec był ważną częścią życia społecznego każdego człowieka, naturalnym sposobem wyrażania emocji. Techniki, które znalazły zastosowanie w pracy choreoterapeutów nawiązują do improwizacji tanecznej, pracy z ciałem, treningu odczuwania i relaksacji. W zajęciach mogą brać udział osoby w każdym wieku i o różnym poziomie sprawności. Wykorzystanie tańca i ruchu jako metody pomagania sobie i innym ludziom jest atrakcyjne i skuteczne. Terapia tańcem łączy ze sobą pracę i zabawę, tworząc w ten sposób unikalny instrument jednoczenia ciała, umysłu i duszy w celu poprawy jakości życia.

  • Terapia tańcem zalecana jest m.in. dla osób z problemami emocjonalnymi, nerwicowymi, dolegliwościami psychosomatycznymi (nie mające podłoża medycznego bóle brzucha, migreny, kołatania serca, itp.), odczuwających lęk, cierpiących na depresję, zaburzenia odżywiania.
  • Zajęcia terapii tańcem skierowane są także do osób poszukujących rozwoju osobistego poprzez ruch i pracę z ciałem
  • Prowadzone są warsztaty dla grup oraz sesje indywidualne

 

Indywidualne sesje terapii tańcem i pracy z ciałem
Cykl zajęć. Zajęcia służą pogłębieniu kontaktu ze swoim ciałem, rozwinięciu umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji, integracji ciała, umysłu i emocji, poszerzeniu zakresu naturalnego ruchu, pobudzeniu kreatywności i zbudowaniu  pozytywnej samooceny.  Pierwsze spotkanie ma charakter konsultacji.

PRZYSTANEK-RELAKS - warsztaty relaksacyjne

Nieustanny stres spłyca nasz oddech i zwiększa napięcie mięśniowe. Często w codziennym pośpiechu, nadmiarze bodźców, nieustannej gotowości, hałasie nawet nie zauważamy, że… przestajemy oddychać.
Czasem nasze ciało uświadamia nam to, dając odczuć że mamy skurczony żołądek, a klatka piersiowa jest pełna napięcia. Czasem o nadmiernym przeciążeniu i odejściu od ciała informuje np. migrenowy ból głowy, zesztywniały kark.
Jeśli i Tobie nieobce są te odczucia, zapraszam do grupy Przystanek-Relaks.
Na zajęciach doświadczymy różnych technik relaksacyjnych - pracy z oddechem, wizualizacji (ćwiczenia z wyobraźnią, obrazem), będziemy zwiększać świadomość własnego ciała, spożytkujemy naturalny ruch i muzykę. Spotkania odbywać się będą w kameralnej, bezpiecznej grupie (maksimum 10 osób).
Zabierz z sobą lekki kocyk.
Warunkiem rozpoczęcia zajęć jest utworzenie się grupy 6-osobowej.
Czas trwania: 80 minut. Cykl obejmuje osiem spotkań 1x tyg.
Inwestycja: 50zł /zajęcia (400zł cały cykl)

CIAŁO ZNA ODPOWIEDŹ - terapia tańcem

Cykl zajęć terapii tańcem
Zajęcia służą pogłębieniu kontaktu ze swoim ciałem, poszerzeniu zakresu naturalnego ruchu, pobudzeniu kreatywności i zbudowaniu  pozytywnej samooceny. Wykorzystują ruch, improwizację taneczną, inspirującą muzykę, trening odczuwania, symbolikę ciała. Zawierają elementy relaksacji.
Nie musisz mieć ŻADNEGO przygotowania tanecznego – celem nie jest mechaniczna nauka kroków i technik, ale lepszy kontakt z sobą i własnym ciałem.
Warunkiem rozpoczęcia zajęć jest utworzenie się grupy 6-osobowej.
Czas trwania: 80 minut. Cykl obejmuje osiem spotkań 1x tyg.
Inwestycja: 50zł /zajęcia (400zł cały cykl)